Розсошанська громада
Хмельницька область, Хмельницький район

Кашлюк та його профілактика

Дата: 24.04.2024 15:01
Кількість переглядів: 81

Фото без опису

Кашлюк та його профілактика

 

Кашлюк в сучасних умовах залишається важким дитячим захворюванням через легкий механізм передачі збудника - повітряно - крапельний, високий індекс сприйнятливості(70-90%), важкий клінічний перебіг з тривалим спазматичним кашлем, проявами інтоксикації і ураженням дихальної, .серцево-судинної, нервової систем,можливість летальних випадків, .особливо у не щеплених. Для кашлюка характерна сезонність , періодичність підйому захворюваності кожних 4-5 років.

Згідно даних статистики в Україні з 2023 року відмічається тенденція до зростання захворюваності на кашлюк до 52.5 випадків на 100тисяч населення -за 2 місяці поточного року захворіло 515 осіб, 95-97% випадків кашлюку реєструються серед дитячого населення віком до 17 років.

В м.Хмельницькому за 2020 - 2023 рр зареєстровано всього один випадок кашлюку. В поточному році зареєстровано 18 випадків захворювань на кашлюк, 8 осіб з яких були госпіталізовані в Хмельницьку інфекційну лікарню. Серед захворілих 1 дорослий, 17 дітей . В Розсошанській громаді теж зареєстровано 2 випадки кашлюка. Захворіло 2 дітей шкільного віку, один з них не щеплений.1 дитина навчається в школі м. Хмельницького. Проживають діти 1 дитина - с.Розсоша, 2 дитина - станція Скібнево.

Захворювання викликається бактерією Bordetella pertussis, яка нестійка в навколишньому середовищі,гине при 560 С через 10-15хв,при кімнатній температурі в аерозолі зберігається до 24 годин,чутлива до дезінфектантів та антибактеріальних препаратів. Зараження кашлюком відбувається через повітря, в яке від хворого при розмові і кашлі потрапляють крапельки катарального секрету разом із збудником.

При попаданні в дихальні шляхи бактерії розмножуються на слизовій оболонці носоглотки, гортані, трахеї, бронхів, чим викликають довготривалий спазматичний кашель. Тривалість проявів спазмалітичного кашлю становить від 2-х до 8 тижнів, що супроводжується загальною слабкістю,порушенням сну, приступами кашлю, особливо вночі. Для кашлюку характерна відсутність високої температури та виражених катаральних явищ. Інкубаційний період від моменту зараження становить від 3 до 14 діб. Джерелом інфекції може бути хвора людина або хворий з стертою формою захворювання. Кашлюк небезпечний ускладненнями при несвоєчасному лікуванні такими як пневмонія, виникнення судом, набряк мозку, гіпоксична енцефалопатія, зупинка дихання. Кашлюк у щеплених дітей перебігає як правило в легкій клінічній формі.

Щоб запобігти ускладненням необхідно у випадку проявів перших симптомів кашлюка звернутись до сімейного лікаря, обстежитись на кашлюк на 5-7 день кашлю або й раніше при підозрі на кашлюк, особливо якщо був контакт з хворим, отримати лікування згідно рекомендацій лікаря, одягати дитину по погоді,щоб не допускати перегрівання чи переохолодження, зволожувати повітря в приміщенні,де перебуває хворий.

В організованих колективах не допускати до відвідування дітей з симптомами тривалого кашлю, направляти їх на обстеження до сімейних лікарів.

Самий надійний спосіб захиститися від кашлюку - вакцинація,яка проволиться дітям згідно календаря щеплень з 2-х місячного віку і складає 4 щеплення (вакцина комбінована+дифтерія,правець,які теж життєво необхідні). Три щеплення виконуються у віці до 1 року з інтервалом в 2 місяці і четверте щеплення - через 1 рік після останнього в 18 місяців. Важливо дотримуватись чітких інтервалів між щепленнями, що впливає на стан отриманого імунітету. Щеплення проти кашлюка проводяться дітям тільки до 6 років. Зараз дуже важливо захистити маленьких дітей, особливо до 2 років, так як вони набагато важче переносять захворювання на кашлюк. Щеплені можуть хворіти , але в значно легшій формі.

То ж не зволікайте з явкою до сімейного лікаря, щоб вчасно отримати щеплення.

 

 

Лікар-епідеміолог Хмельницького

районного відділу

ДУ”Хмельницький обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України” Галина ГОРДЄЄВА

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь